Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum sklep 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Łowiska Jeziora i zbiorniki

Hit  Starorzecza - Mikroświaty

Autor: Wojciech Górny
Temat: Gdzie i co łowić?
Data:11.7.02 10:54
Ocena:7.47  (32)
Czytano:8726

Maleńkie lusterka wody porozrzucane wśród nadbrzeżnych łąk. Niektóre poukrywane w gąszczu krzewów, inne odkryte, otoczone wianuszkiem wysokich traw. Połączone z rzeką miniaturowym kanałem, nawleczone na nitkę melioracyjnego rowu lub odcięte całkowicie, trwające dzieki wiosennym wylewom i opadom.


Woda niektórych z nich jest rdzawa od soli żelaza wymywanych z kwaśnych łąk, innych wiecznie mącona przez ryby żerujące w grubych pokładach mułu, a w nielicznych przezroczysta, ukazująca miejscami mikropoletka moczarki i ciemnożółty piasek dna.

Także roślinność jest różna - na powierzchni odciętych dołków króluje rzęsa, już w końcu czerwca szczelnie zakrywająca lustro wody. Na innych starorzeczach panuje niepodzielnie grążel żółty, a pod powierzchnią wody moczarka i wywłócznik. Spotkać też możemy dołki gdzie dominuje żabiściek pływający oraz i takie, gdzie brzegi tworzą strome burty opadające od razu na 2-3 metry - tu rosną jedynie pojedyńcze grążele, natomiast niezwykłego uroku dodają krajobrazowi gałęzie olch zanurzające swe liście w wodach starorzecza.
Podobnie jak wyglądem, różnią się te mikrołowiska światem zwierzęcym je zamieszkującym. Znajdziemy dołki wyłącznie karasiowe, zamieszkałe przez skarłowaciałą populację złocistego lub srebrzystego karasia, starorzecza karasiowo-linowe, gdzie obok tych ryb zawsze występuje również szczupak oraz te najatrakcyjniejsze, gdzie obok typowych dla starorzeczy gatunków występują również przepiękne płocie, jazie, karpie, leszcze, okonie i węgorze.
Okazjonalnie natknąć się można w starorzeczach na praktycznie każdy gatunek rzeczny przybyły tu na fali wysokiej wody. Każde jednak starorzecze to osobny mikroświat, rządzący się swoimi prawami i hojnie obdarowujący wędkarza chcącego i potrafiącego odkryć jego subtelności. Mikroświaty te to starorzecza rzeki Rawki - maleńkie, trudne i ukochane przeze mnie łowiska, które odwiedzam od pierwszych dni kwietnia do późnej jesieni.

Pierwsze dni kwietnia dają niepowtarzalną szanse zajrzenia w głąb większości starorzeczy i zebrania informacji bardzo przydatnych w późniejszych miesiącach, gdy roślinność ukryje wiele istotnych drobiazgów przed okiem wędkarza. W początku kwietnia woda w większości starorzeczy jest bardzo klarowna, widać więc dno do głebokości nawet i trzech metrów. Przy słonecznej pogodzie szczegółowo można zaobserwować rodzaj dna wzdłuż brzegów i zapamiętać malutkie spłachetki iłu lub piasku na których w poźniejszych miesiącach lokować będziemy nasze przynęty.
Wędkarsko starorzecza Rawki w pierwszych dniach kwietnia są atrakcyjne głównie dla łowców płoci - przy czym osobiście nad wszelkie spławikówki przedkładam bardzo delikatnego pikerka. Wędzisko Balzer Magna Silver o długości 3 metrów, z najdelikatniejszą szczytówką oraz kołowrotkiem Daiwa Regal-S 1500T to mój podstawowy kwietniowy ekwipunek. Do tego żyłka główna o średnicy 0,12 mm, świeżo nawiązane przypony z żyłki 0,10 mm, obustronnie otwarte koszyczki zanętowe ze zdjętym obciążeniem i nie więcej jak pół kilo zanęty, garść wiosennych przynęt - ochotek, białych i czerwonych robaków. Para widełek i stołeczek dopełniają wyposażenia.

Taktyka łowienia jest inna praktycznie na każdym starorzeczu, ale generalnie, gdy brzeg z którego łowię opada do wody w formie stromej burty, zestaw umieszczam praktycznie nie dalej niż pół metra od brzegu, jednak parę metrów w bok od swego stanowiska. Jeżeli dno starorzecza opada dość łagodnie, łowię "normalnie", czyli kilka metrów od brzegu, starając się wybierać miejsca o twardym, gliniastym lub iłowym dnie.
Dla wszystkich jednak starorzeczy jedna zasada jest wspólna - obowiązuje absolutny spokój na łowisku, żadnych stuknięć, puknięć, chlapań. W zasadzie trzymam się na długość wędziska plus pół metra od brzegu i przez cały czas łowienia siedzę na stołeczku. O ile nawet stosunkowo głośna rozmowa i delikatny plusk holowanej ryby nie płoszy pozostałych, o tyle stanie tuż nad brzegiem i wymachiwanie wędziskiem nieodwołalnie prowadzi do ustania brań.
Ryby starorzeczy Rawki biorą dość himerycznie - są dni gdy już pierwsze zarzucenie zestawu z koszyczkiem (po uprzednim wrzuceniu 4 - 5 kulek zanęty wielkości włoskiego orzecha) przynosi piękną płoć, za którą w odstępach dwu - trzyminutowych podążają następne. Częściej jednak brania następują co 10 - 15 minut, a ich niewielką częstotliwość rekompensuje od czasu do czasu branie solidnego leszcza.
To, jakie ryby łowimy zależy głównie od wyboru dołka - w jednym ciągać będziemy 15 - centymetrowe płoteczki, w innym nie złowimy płoci mniejszej niż 25 centymetrów. Są też dołki takie, gdzie do przynęty przychodzić będą jedynie karłowate karasie ... na szczęście takie miejsca są dosyć nieliczne. Wybierając miejsce łowienia preferuję ciąg kilku starorzeczy połączonych rowkiem bądź dołek mający połączenie z rzeką. W miejscach takich pewien jestem obecności co najmniej linów (na które przyjdzie pora później), płoci i leszczy. Nie zdziwcie się też gdy Waszym delikatnym pikerkiem targnie spory karp - być może jedyny jaki znalazł schronienie w tym właśnie mikroświecie.


Od redakcji Rybiego Oka: pierwotnie tekst opublikowano na naszym serwerze w Tygodniku Wędkarskim NR 1 - 3 kwietnia 1999.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Firma "Wszywka" zaprasza producentów odzieży oraz hurtownie dodatków krawieckich do współpracy, patrz: Wszywki i metki żakardowe pragnie zinteresować swą ofertą metek i wszywek odzieżowych, również osoby prywatne zainteresowane drukiem w niskich nakładach