Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem

Hit  Skora - rzeka dwóch krain

Autor: Paweł Kobyłecki
Temat: Gdzie i co łowić?
Data:05.9.03 11:57
Ocena:8.8 hit (10)
Czytano:5322

Czy znacie miejsce, gdzie zupełny muszkarski neofita łowi w ciągu godziny osiem okołowymiarowych lipieni? Jeśli nie - zapraszam na Skorę.

Skora jest prawym dopływem Czarnej Wody (dopływ Kaczawy). Wypływa z Gór Kaczawskich, by po przebiciu się przez Pogórze Kaczawskie znaleźć ujście na Nizinie Chojnowskiej. Niemal na całej długości obfituje w ryby - pstrągi i lipienie w górnej części, zaliczanej do wód górskich, oraz klenie, okonie i brzany w biegu dolnym.
Przyznam szczerze, że Skorę znam z autopsji jedynie

na środkowym odcinku

- od Pielgrzymki, przez Wojcieszyn, Uniejowice, Zagrodno, Modlikowice, Jadwisin, Osetnicę do Konradówki. W górnej części tego odcinka (do Zagrodna) jest to typowy, kamienisty potok wyżynny, przecinający od czasu do czasu wychodnie skał, tworząc mikroprzełomy. Płytkie bystrza i szypoty przeplatają się z głębszymi "plosami".
Na tym odcinku jest kilka, moim zdaniem kapitalnych, miejscówek. Jedna z nich to zakręt powyżej kościoła w Wojciechowie, na lewym brzegu umocniony kamiennym murem; wzdłuż niego znajduje się przykryta nawet przy niskim poziomie wody półka szerokości 1-1,5 m. Przy niej, a niekiedy też pod nią, kryją się ryby - tam trafiłem pod koniec sierpnia lipienia powyżej czterdziestki. Niestety, poszedł...
Słyszałem też o wyjmowanych stamtąd kompletach pstrągów czterdziestaków.
Równie ciekawa jest cofka powyżej jazu w Wojcieszynie. Kiedy wiosną spuszczono wodę z jazu, miejscowi wyjęli kilkadziesiąt wymiarowych pstrągów. Warto więc sprawdzić, podobnie jak i

inne cofki - jazy.

Znajdują się one w górze Uniejowic, w Zagrodnie, pod PGR-em w Modlikowicach. Dobrze też zajrzeć na wysokie progi w Jadwisinie i Ostenicy, zburzony jaz poniżej autostrady, jaz powyżej Osetnicy i jaz w Piotrowicach.
Interesujące są rówbież dołki. Pod kładką przy remizie w Wojcieszynie, poniżej zwężenia, siedzą lipienie-czterdziestaki i duże pstrągi. Powyżej boiska w Uniejowicach zawsze siedzi kilkadziesiąt lipieni (bywają wymiarowe), a w okolicach tzw. "garbatego mostu" w Uniejowicach widziałem ok. 50-cm rybę, którą wziąłem za klenia. Ale że zdarzyło mi się wyciągać 25-cm "klenie", które okazywały się lipieniami - więc warto spróbować... Spowolnienie poniżej "garbatego mostu" może nas z kolei obdarować 25-centymetrowymi okoniami i większymi jeszcze lipieniami oraz pstrągami.
Na

całej długości odcinka

można liczyć na spotkanie pstrąga w dołkach i pod brzegami. Lipienie wybierają raczej głębokie miejsca, gdzie czekają na niesiony z nurtem pokarm. Są tam miejscówki dostępne zarówno dla spiningistów jak i muszkarzy.
Najskuteczniejszą spininngową przynętą na pstrągi wydaje się być błystka obrotowa wielkości 2-3 (duża, by wyeliminować brania młodzieży), prowadzona z prądem. Lipienie preferują suchą, bądź agresywną mokrą muchę (nie obserwowałem zbierania przy dnie nimf), choć największy wziął mi na Aglię nr 0 pomalowaną korektorem na biały kolor i prowadzoną pod prąd przy samej powierzchni tuż po zachodzie słońca.
Pomiędzy Zagrodnem i Jadwisinem rzeka jest najbardziej zniszczona przez regulację przeprowadzoną po powodzi w 1997 roku. Według relacji kilku wędkarzy doły wyrzeźbione przez rzekę na tym odcinku były po powodzi jednymi z najlepszych miejscówek na dużego pstrąga. Niestety melioranci wyprostowali i zasypali doły, a pstrągi gdzieś zniknęły. W odróżnieniu od górnej części, gdzie wzdłuż rzeki rozciągały się wsie, tutaj Skora płynie przez tereny odkryte.
Minąwszy autostradę wpływa Skora w najbardziej

dziki, leśny odcinek.

Drzewa zwalone do wody, wysokie, niedostępne brzegi sprawiają, że podejście pstrągów możliwe jest jedynie od strony wody, zaś głębokość przekraczająca miejscami metr nakazuje użycie spodniobutów i łowienie przez prowadzenie przynęty (obrotówka, wobler) z prądem wody.
Dalej rzeka wypływa znów na odcinek łąkowy, jednak koryto jest w dalszym ciągu gęsto porośnięte zaroślami wierzby i olchy. To właśnie tu w maju br. obserwowałem tarło lipieni... Woda w dalszym ciągu jest dość głęboka, stwarzając tym samym rybom znakomite kryjówki.
Przy tak znacznej zmienności i wielości siedlisk trudno mi jest wskazać jakieś szczególnie dobre miejscówki.
Za najskutecznejszą metodę uważa się 4-6 cm woblerka (czarny grzbiet, pomarańczowy brzuszek, akcja "gębalowa" i takiż kształt), spuszczanego z prądem i prowadzonego powoli pod prąd.
Niestety, od połowy tego odcinka rzeka jest MARTWA, ze względu na zrzut ścieków z zakładu utylizacji odpadów"Profet" w Osetnicy, który miał miejsce 25 sierpnia br. (Autor pisze o tym szczegółowo w artykule pt. Zatruty koniec sezonu - przyp.red). Odcinek martwy zaznaczony jest na mapce kolorem czarnym.
W połowie odcinka

kończą się wody górskie

a zaczynają nizinne. Nie znam niestety tego miejsca, jednak według opowiadań miejscowych wędkarzy łowiono tam 60-cm klenie, nieco mniejsze brzany, 30-cm okonie. Tam też po powodzi złowiono największego pstrąga o jakim słyszałem na tej rzece - 63 cm. W ogóle przed powodzią ryb w rzece było znacznie więcej, jednak wysoka woda zabrała ze sobą znaczną część ich pogłowia, a ryby niełososiowate mają wielkie problemy z przedostawaniem się przez liczne na Skorze jazy i tamy, które oczywiście nie posiadają przepławek...
Poza rybami, miłośnicy przyrody mogą spotkać się tutaj z licznie występującymi zimorodkami, piżmakami, norkami, czy bytującymi na położonych w rejonie Modlikowic i Niedźwiedzic czaplami. Jak powiedział mi mieszkający w Chojnowie ornitolog, pan Wojciech Urbaniak, na stawach

spotyka się takie rzadkości

jak łabędź mały, a kiedyś przyleciał w te strony nawet pelikan baba.
Wędkując na odcinku pomiędzy autostradą a Piotrowicami wędrując lewym brzegiem możemy dojść do pięknych kilkusetletnich dębów, stanowiących pomniki przyrody. Z innych ciekawostek przyrodniczych wymienić należy górę Ostrzycę, leżącą koło Proboszczowa, będącą wygasłym stożkiem wulkanicznym z rozległym gołoborzem, na którego szczyt prowadzi ok. 300 kamiennych stopni.
Z miejsc historycznych, które warto odwiedzić będąc nad Skorą, warto wspomnieć m.in. górę Grodziec z ruinami XIV-wiecznego zamku, wsie Pielgrzymka i Grodziec z kościołami z XIII w., wieś Osetnica z XV-wiecznym kościołem oraz miasta Chojnów, Złotoryja i Legnica.
Nad Skorę można przyjechać zarówno pociągiem (do Legnicy lub Chojnowa), autobusem PKS (do każdej wsi leżącej nad rzeką, najłatwiej do Pielgrzymki - droga nr 364 Lwówek Śląski - Złotoryja, Zagrodna - droga nr 363 Bolesławiec - Złotoryja i Chojnowa), jak i samochodem (jedynie pomiędzy Jadwisinem, a Konradówką droga oddala się od rzeki; na pozostałym odcinku odległość od drogi do rzeki nie przekracza 500 m).

Z miejsc noclegowych

polecić mogę schronisko młodzieżowe w Złotoryi (tel. (0-76) 878-36 74) na ul. Rynek 1; w 1999 r. płaciłem - jako student - 9 zł za nocleg w dwuosobowym pokoju. Dorośli płacą14 zł. W Złotoryi można też dobrze i tanio zjeść, np w restauracji "Wzorcowa" przy rynku. Bez trudu znaldzie się także miejsce do spania na zamku w Grodźcu (20 zł, ale trzeba mieć własny śpiwór) czy w Chojnowie (np. Gromada - tel.0-76 818-85-91, ul. Rynek 24).
Ale przede wszystkim jako bazę wypadową polecłabym gospodarstwo agroturystyczne pana Michała Schobadacha (Uniejowice 79, tel. (0-76) 877-34-98). Jego niewątpliwą zaletą jest położenie - gospodarstwo mieści się ok. 300 m od "garbatego mostu" w Uniejowicach. Można na miejscu zamówić wyżywienie, ceny za nocleg - chyba do uzgodnienia. W budynku znajduje się muzeum armii radzieckiej, z eksponatami zbieranymi przez pana Michała.

Opłaty za wędkowanie

w roku 1999 wynoszą 60 zł za sezon (30 - ulgowa) lub 5 zł za dzień. Wykupienie pozwolenia na wędkowanie w dawnym województwie legnickim uprawnia ponadto do łowienia na terenie województw: jeleniogórskiego, wałbrzyskiego, wrocławskiego, zielonogórskiego, szczecińskiego i słupskiego. Numer konta: Bank Zachodni o/Legnica 11201261-1993-132-3000.
I - na koniec - bardzo ważna informacja. Wszystkie dopływy Skory, w tym największe: Czermnica, Wojcieszynka i Zimnik, objęte są zakazem wędkowania, jako obręby hodowlane. W samej Skorze do tamy młyna w Konradówce obowiązują przynęty sztuczne i roślinne, zaś od 1 września do 31 stycznia - zakaz spiningowania.


Od redakcji Rybiego Oka: pierwotnie tekst opublikowano na naszym serwerze w Tygodniku Wędkarskim NR 19 - 3 września 1999.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Skora
Kuba Guzowski 07.9.03 22:18
Pawel - trzeba bylo albo zaktualizowac, albo usunac ten fragment o oplatach. Jesiotr juz nie drugiej swiezosci, ale calkowicie nieswiezy.
A poza tym - jakbym tam byl:)Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Kiedy wybrać się na ryby? Będą dziś brały czy nie? Na tem pytanie odpowie Ci księżycowy Kalendarz brań Jak wiadomo, księżyc ma wpływ na wiele zjawisk zachodzących na ziemi, na brania ryb także.