Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 2
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Łowiska Rzeki

Hit  Łowisko Wisłoka

Autor: Jacek Jóźwiak
Temat: Gdzie i co łowić?
Data:10.11.01 16:09
Czytano:8443

Jest kapryśna - po oberwaniu chmury przeradza się w groźną górską rzekę, by niedługo potem zamienić się w potok. Żyjące w niej ryby są dzielne i zahartowane codzienną walką o przetrwanie; szkoda jednak, że coraz rzadziej wychodzą do sztucznej przynęty. Przepadają. I nie jest to wina nieuczciwych "działaczy" zarybiających rzekę, ale garstki facetów z kieszeniami wypchanymi samołówkami, robakami, petardami i sieciami. Śmieją się wędkarzom w twarz lekceważąc ich trud, zamiłowanie i światopogląd.
Wisłoka powstaje z kilku potoków wyciekających ze zboczy Beskidu Niskiego. Najważniejsze z nich to potoki: Radocina i Zawoje Swoje wody toczy szybko: spadek w górnym biegu wy nosi 6 promile. Przedzierając się przez Beskidy i Pogórze Jasielskie utworzyła liczne i piękne przełomy. Na całej jej długości woda staje się coraz czyściejsza, głównie za sprawą oczyszczalni uruchamianych w miastach ulokowanych nad jej brzegami.

Bodaj najważniejszą z nich jest ta jasielska, rozgrzeszająca mieszkańców Jasła. Uff! Jak oni potrafili zatruwać rybom życie! Ku pokrzepieniu wędkarzy dodamy, że w 1993 roku na 483 km badanych rzek w Krośnieńskiem I klasę czystości stwierdzono na 160 km, w rok później - na 213 km badanych rzek.Krainę pstrąga wyznaczono od źródeł rzeki do mostu drogowego w Żmigrodzie, wraz z dopływami. Całe dorzecze Wisłoki do ujścia potoku Zawoja wyłączono z wędkowania - stanowi ono strefę ochronną Magurskiego Parku Narodowego. Szperając za pstrągiem możemy używać tylko przynęty sztucznej, a od 01.09 do 31.01 obowiązuje zupełny zakaz poławiania ryb tą metodą. Gospodarzą tutaj wędkarze krośnieńscy, którzy w minionych latach zarybiali Wisłokę pstrągiem potokowym w następujący sposób: 94 rok: wylęg żerujący 30 000 szt., narybek jesienny 9 100 szt.; 95 rok: wylęg żerujący 21 000 szt., narybek jesienny 7 500 szt.; 96 rok: wylęg żerujący 46 000 szt., narybek jesienny 16 700 szt.

Szosa do Nowego Żmigrodu jest dobra i bezpieczna, w dużo gorszym stanie jest odcinek Nowy Żmigród - Krempna. Tutaj samochód musi posiadać sprawne hamulce, gdyż na wielu zakrętach serpentyny dorównują tym bieszczadzkim. Jeszcze gorszą drogą będziemy jechać z Krempnej do Rozstajnego (most). Nawierzchnia również asfaltowa, ale droga o wiele węższa i kręta, ma mnóstwo garbów i jeszcze więcej nieudolnie zalepionych dziur. Wędkarze podróżujący autobusami PKS-u mogą tu dojechać z Jasła, Krosna, Nowego Żmigrodu. Mogą oni zarezerwować noclegi dzwoniąc pod numery: Krempna - Ośrodki Wypoczynkowe położone nad zalewem na Wisłoce : dwucyfrowe telefony: 27, 40, 55, 57, 64, 20, 56 (latem), Dukla - Dom Wycieczkowy PTTK, tel. 46.

Większość pstrągów i kleni spływa w dół rzeki tuż przed letnią niżówką, te natomiast, które jednak tu pozostaną, kończą życie w reklamówce kłusownika. Ale warto tutaj zawitać. Ot, choćby popatrzyć na lesiste beskidzkie stoki, śledzić na niebie polujące drapieżniki, czy też w pogodną noc rozpalić ognisko i nasłuchiwać dalekich odgłosów - może wilków? Jak nigdzie w Polsce będzie nam smakować podane przez starowinkę kozie mleko w zimnym glinianych dzbanku.Od 1 stycznia 1995 roku Beskid Niski, największy region w obrębie pasm beskidzkich, a jednocześnie bardzo ciekawy i osobliwy pod względem fizjograficznym i geobotanicznym pomost między Beskidami Zachodnimi i Wschodnimi, uzyskał status parku narodowego. Nazwano go Magurskim. Dla wędkarzy ma to kapitalne znaczenie, gdyż Park obejmuje i chroni znaczną część obszaru źródłowego Wisłoki. Pieczę nad tymi bogactwami sprawuje dyrektor MPN L. Szafraniec. Oddajmy mu głos:

W Wisłoce często zmienia się poziom wody. Nie jest to dla niej korzystne, bo wszystkim wiadomo, że z małej wody kłusownik wyciągnie wszelką rybę. Nieszczęście to spotkało również wody na terenie naszego Parku. Podejmujemy wszelkie możliwe starania, aby jak najszybciej odbudować rybostan na miarę tego sprzed kilkunastu lat. Program odbudowy ichtiofauny jest w wielu kluczowych punktach zbieżny z programami poprawy retencyjności obszaru parku i zabezpieczenia pożarowego.


Retencyjność tego obszaru obecnie wynosi 60% możliwego. Jeśli efekty prowadzonych zabiegów będą zadowalające, to w najbliższym dwudziestoleciu podniesiemy retencyjność do około 85%. Dlatego tworzone są w korycie rzeki różnego rodzaju progi, oczywiście nie z betonu czy innych "cywilizacyjnych" materiałów, ale z pni drzew różnej wielkości, głazów, konarów i gałęzi. W tworzeniu takich głęboczków i bełtów nie jesteśmy samotni. W wielu dopływach Wisłoki zamieszkały bobry. Cenimy inżynieryjną robotę naszych pupilków. Te wymienione, oraz wiele innych czynności prowadzimy w oparciu o badania prof. Michalika, prowadzone pod opieką specjalistów pracujących w Parku. Corocznie wprowadzamy - tylko na terenach chronionych - do Wisłoki i jej dopływów: Świerzówki, Zawoji, Rzeszówki, Ryjaka, Krempnej i Wilszni pstrągi potokowe w ilości 5-6 tysięcy sztuk. Jesteśmy przekonani, że tym sposobem uda nam się zarybić te wody w takim stopniu, aby uważny i czujny turysta zwiedzający nasz Park mógł wypatrzyć i podziwiać ryby górskich potoków. W matecznikach i ostojach natomiast ryby będą mogły bytować na granicy życia i śmierci z brunatnymi niedźwiedziami, spotykać się z czarnymi bocianami i z wieloma innymi mieszkańcami Magurskiego Parku Narodowego.

No cóż, pożyjemy - zobaczymy. Póki co, pamiętajmy o nowym wymiarze ochronnym pstrąga z południowych wód Polski - 25 cm; jakie to są okazy - oceńcie sami...

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Jeśli interesuje Cię wędkarstwo a w szczegolności, gdy chesz pooglądać piękne Zdjęcia wędkarskie ryb i przyrody, kliknij na wskazany link. Jest co pooglądać! Każdy hobbysta wędkarz winien być raczej zadowolony.