Kto zamierza łowić ryby na wędkę zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, powinien posiadać kartę wędkarską oraz zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez rybackiego gospodarza wody, na której połów się odbywa. Gospodarzami rybackimi wód śródlądowych w Polsce są m.in.: Polski Związek Wędkarski, spółdzielnie i gospodarstwa rybackie oraz osoby fizyczne.
|
Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
patrz:( strony PZW)
Spis treści:
|
Do Redakcji Rybiego Oka wpływa cała masa zapytań następującej, przykładowej treści:
-
"Proszę o poinformowanie mnie gdzie mógłbym wyrobić sobie kartę wędkarską. Mam już 18 lat."
-
"Chciałbym wędkować? Od czego zacząć? Jak zdobyć kartę wędkarską?"
Postarajmy się zatem wyjaśnić krótko jak się zabrać do załatwienia sprawy.
|
Uchwała Nr 26
Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego
z dnia 26 października 2002 r.
w sprawie składek członkowskich i innych opłat na 2003 r.
Na podstawie § 29, pkt 8 Statutu PZW uchwala się, co następuje:
|
Tabela składek na ochronę i zagospodarowanie wód w 2003 roku w poszczególnych ZO PZW
|
Metoda Angielska - metody odległościowe - wędkarstwo spławikowe
Umożliwia wędkowanie z dużych odległości - z lepszym skutkiem w wodach stojących lub o słabym nurcie.
|
Metoda Bolońska - metody odległościowe - wędkarstwo spławikowe
Umożliwia wędkowanie z dużych odległości w rzekach o nurcie średnim i szybkim, na łowiskach do kilkumetrowej głębokości, klasycznym zestawem (przepływanka), ze stałym spławikiem. Penetracja obszaru łowiska większa niż przy metodzie angielskiej.
|
Łowienie długim wędziskiem ze skróconym zestawem (nawet o kilka metrów krótszym od wędziska) to, moim zdaniem, najskuteczniejsza ze wszystkich technik spławikowych. Nawet przy niewielkiej wprawie pozwala na dokładne poznanie ukształtowania dna łowiska, prawidłowe wygruntowanie, precyzyjne nęcenie i takież prowadzenie zestawu w linii nęcenia, skuteczne zacięcia, natychmiastowe odprowadzenie zapiętej ryby z łowiska.
|
W wędkarstwie gruntowym istnieje wiele metod obywających się bez spławika. Jedna z najskuteczniejszych i coraz bardziej w ostatnich czasach popularnych jest metoda drgającej szczytówki (DS, picker, feeder). Jak już sama nazwa sugeruje wskaźnikiem brań jest cienka, bardzo elastyczna szczytówka. Metoda drgającej szczytówki jest „kuzynką” gruntówki z ciężkim ołowiem dennym, ale o niebo bardziej finezyjną i elegancką. Podobieństwo dotyczy konstrukcji zestawu i napięcia żyłki w czasie oczekiwania na branie i na tym w zasadzie podobieństwa się kończą.
|
|
Ciepły wiatr topi śnieg. Wszędzie kałuże rozlewisk. Zapach rozmarzającej ziemi, nieśmiałe jeszcze śpiewy skowronka, czajki. Ostatnie zimowe dni dłużą się niemiłosiernie wszystko wokół nas wydaje się brudne, szare, męczące i tylko myśl o wyprawie z wędką pachnącej już wiosną, wywołuje prawie zawrót głowy!
W promieniach słońca złocą się podbiały i bazie. Pośród poszarzałych płatów śniegu na brzegu lasu królują przebiśnieg i przylaszczka. Warto nawet bez wędki "odwiedzić" rejon łowiska, nacieszyć się szeptem rzeki uwolnionej z okowów lodu, dotknąć pierwszą jeszcze nieśmiałą soczystość zieleni. Obudzić znajomy głód łowów.
Może przy odrobinie szczęścia zaobserwujemy zakochane w sobie żurawie? Przydługie (jeszcze) wieczory spędzam nad imadełkiem. Przynęty wczesnej wiosny to streamery i pijawki. Streamery są odmienne od tych używanych w innych porach roku. Nad naszą rzeką powoli i niemrawo budzą do życia się żaby, trwa tarło głowaczy.
|
Witam i pozdrawiam
Zgodnie z obietnicą przygotowałem mały artykulik dotyczący konserwacji kołowrotków,
na przykładzie Tica Libra SA2500 i Quantuma ENERGY Ti 2000 (zgodnie z moim aktualnym stanem wiedzy)
|
Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
patrz:( strony PZW)
Spis treści:
Od redakcji RO: kolorem wyróżniono zmiany wproawdzone uchwałą ZG PZW z dnia 1 marca 2003r.
|
Wreszcie zaczęło się ocieplać. Słońce nie ogrzewa nas jeszcze siłą, jaka byśmy oczekiwali jednak dzień znacznie się wydłużył i zaczyna rozpierać nas energia oraz niepohamowana chęć wyrwania się z domu za spinningiem w ręku, aby oddać się naszej pasji.
|
O zanętach, i wędkarzach kilka uwag i spostrzeżeń.
|
Powrót z wędkowania o kiju, lub z rybami o wadze zabranej zanęty najczęściej tłumaczymy...
... pechem, wyrybieniem wód i dodajemy coś o pełni księżyca i kierunku wiatru lub o nieskuteczności zanęty.
|
Niezależnie od obranej techniki łowienia, zawsze musimy nęcić zanętą powierzchniową, oraz ciężką. Ma to na celu zatrzymanie na naszym stanowisku każdej ryby (nie możemy dopuścić do tego, żeby odpłynęła na sąsiednie stanowisko). Łowiąc ukleje i słonecznice nęcimy punktowo, zanętą powierzchniową (lekką) wrzucaną co kilkanaście sekund w pole o średnicy maksymalnej do 1 m.
|
Do metody spławikowej używamy...
|
Poniżej wieszam zlepek fragmentów maili od jednego z węgierskich przyjaciół Rybiego Oka. Co prawda, autor posił o korektę ale tekst jest na tyle zrozumialy, że starałam się nie ingerować.
Co sądzicie o tej technice?
Mam jeszcze zdjecia ale wolalabym, zeby dopial je Darek (przy moich zdolnosciach z pewnoscia cos namieszam)
Pozdrawiam
Baba Jedza
|
„Batem” w żargonie wędkarskim, zwykło się nazywać wędkę, w której długość zestawu jest prawie równa długości wędziska. Do tej techniki najczęściej używa się teleskopowego wędziska bez przelotek. Bat jest najbardziej skuteczny przy połowach niewielkich ryb na niedużych odległościach na wodach stojących lub o niewielkim uciągu.
|
Poprzednim razem pisałam o prawidłowym komponowaniu zanęt w zależności od rodzaju łowiska i spodziewanych w nim ryb. Najprościej iść do sklepu i kupić gotową mieszankę. Jednak nie każdemu z nas to odpowiada. Z różnych zresztą względów. Jednym z nich to wysoka cena gotowych zanęt, innym – brak zaufania do świeżości zawartych w nich składników, co ma duży wpływ na rezultat połowów.
|