Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 2
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 

Supełki-węzełki


Wszystkie Poradnik Supełki-węzełki

Jak coś zawiązać?

Wyprawa na szczupaka Autor: Roman "Fly" Wigura
Kupujemy nową żyłkę, nawijamy na kołowrotek, dowiązujemy przynętę, rzut, zaczep i...

Węzeł? a może inaczej? Autor: Zbigniew Woźniak
Firma STABOR z USA oferuje uchwyt-zaczep mogący być alternatywą do supłania węzłów. Wytrzymałość linki w takim zaczepie jest zaskakująco duża, a uniwersalność zdaniem producenta niemalże nieograniczona. Zabawka ta jest w Stanach dość droga, jak na nakład pracy i materiałów przy jej wykonaniu - 15,-USD za 48 szt. Ale ... zobaczcie sami.

Węzły różne - Stoper, Snell, Pętla Autor: Zbigniew Woźniak
Aby uzupełnić zbiór widadomości dotyczących wędkarskich supełków poniżej zamieszczone są obrazki różnych innych węzłów i pętli, które mogą przydać się w naszym hobby. Obraz zastępuje ponoć tysiąc słów, tak więc znajdziecie tu głównie rysunki.


Węzeł Orvis Autor: Zbigniew Woźniak
Węzeł Orvis - węzeł opisywany jako bardzo mocny - wytrzymałość około 95%. Wygląda na węzeł do wiązania much do przyponu, ale czy tylko ? Może warto sprawdzić ...


Węzeł uniwersalany Uni-Knot Autor: Zbigniew Woźniak
Nazwywany również Pęltą Duncana (Duncan Loop) czy też węzłem Hangmana. Jego uniwersalność dostrzeżono także w International Game Fishing Association nazywając go Uni-Knot. Jest węzłem samozaciskającym się. Można nim mocować muchy, osprzęt, przynęty spinningowe podobnie jak wieloma innymi. No ale tym można ponadto (patrz niżej) łączyć linki ze sobą, wiązać haczyki z oczkiem czy mocować linkę do szpuli kołowrotka. Czyli można wszystko - no prawie wszystko. Jast niezwykle prosty w supłaniu - warto go zapamiętać. Moc jak podają źrodla około 90% ... moim zdaniem sporo mniej.

Węzeł Perfect Loop Autor: Zbigniew Woźniak
Jest to drugi z węzłów zalecany do wobblerów, ponieważ nie "zabija" akcji. Doskonały także do wiązania much z tych samych powodów. Wytrzymałość - powyżej 70%


Węzeł Rapala Autor: Zbigniew Woźniak
Można go spotkać też pod nazwą Brubaker Loop. Powstał z połączenia prostej pętli z węzłem klinczowym zmodyfikowanym.Firma braci Ensio, Risto i Esko RAPALA produkująca znane wszystkim, doskonałe wobblery zaleca własy węzeł, supłany bezpośrednio do przynęty. Zalecają oni niestosowanie węzłów zaciśnietych na oczku wobblera i niebciążanie go dodatkową masą (np. karabińczyka), aby zachować spontaniczność i naturalność akcji przynęty. Ma to szczególne znaczenie przy małych i lekkich wabikach.

Węzeł Kocia Łapa Autor: Zbigniew Woźniak
Według niektórych źródeł określany jako Dynacrown czy też Swivel. Polska nazwa jest sympatyczniejsza - prawda? Jak widać z ilustracji służy do mocowania krętlików czy przynęt np. do podwójnej linki, czy też do pętli. Taki węzeł utrzyma hak czy przynętę również wtedy, gdy jedna z linek zostanie przez rybę przegryziona. Może być on ratunkiem, gdy nad wodą zabraknie nam przyponu metalowego, a "grozi" mam atak szczupaka. Pamiętać przy jego supłaniu należy o obfitym nawilżeniu i bardzo silnym zaciśnięciu- kręcić minimum 6 razy.

Węzeł Trilene Autor: Zbigniew Woźniak
Zwany tez Clinch Half Blood - jest węzłem uniwersalnym do mocowania osprzetu, przynęt i haków z oczkiem. Według wielu najmocnieszy z węzłów o wytrzymałości dochodzącej do 100%, choć inni znów piszą, że tylko 82%. Podobno opracowano go w firmie Trilene Berkley analizujac i optymalizyjąc pod mikroskopem elektronowym rozkład naprężeń. Do cienkich plecionek węzeł ten zalecany jest w wykonaniu z podwójnie złożonej linki. Wzmocnić go można dodatkowo przekładając koniec linki przez dużą pętlę - rysunek na dole strony.

Węzeł Klinczowy Autor: Zbigniew Woźniak
Zwany też Half Blood, najbardziej powszechny i znany z węzłow, używany do krętlików, sztucznych przynęt itp. Wadą jest jego bardzo niska wytrzymałość (do 60%) choć bardzo podobny do Trilene. Wzmacnia go nieco modyfikacja - patrz na dole tej strony. Wybór należy do Ciebie.

Wędkarskie węzły Autor: Zbigniew Woźniak
Wędkarz znający 3 - 4 węzły da sobie radę w każdej sytuacji. No, ale które wybrać? Przede wszystkim uzależnione jest to od stosowanej metody połowu, a w dalszym planie od "supłanych elementów", przynęt, stosowanej linki i sprawności palców. Ern Grant w swojej książce o węzłach wędkarskich napisał : "...wybierz tylko kilka najbardziej użytecznych dla siebie węzłów i ćwicz, ćwicz, ćwicz ich wiązanie, aż stanie się to twoją drugą naturą...".

Węzeł Palomar Autor: Zbigniew Woźniak
Najmocniejszy ze znanych węzłów.


Według International Game Fishing Association - najmocniejszy ze znanych węzłów. Podobno jest wynalazkiem muszkarzy. Jak widać na rysunku, polecany głównie do muchowych haków z uszkiem. Przywłaszczony przez spinningistów i wszystkich, którzy muszą przywiązać żyłkę do jakiegoś oczka, uszka czy drucianej pętelki. Polecany też przez Berkleya do plecionek. Zaletą jest prostota supłania.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Wykonujemy wdrożenia nowoczesnego systemu System ERP Odoo to jedna aplikacja dla całego Twojego biznesu i innowacyjna technologia.